Hana - Alena Mornštajnová

června 18, 2017

Česká beletrie
Spisovatelka: Alena Mornštajnová
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Host
Hodnocení: 5/5


"Protože teď už nemůžu zemřít,,
"Říkali mi, že musím zapomenout, že mám znovu začít žít,,

Když se na knihu podívám, vůbec nevím co v sobě zatajuje, a přitom mě až tak moc přitahovala, aniž bych věděla proč. Osud nás spojil dohromady a dal mi ještě něco vzácnějšího! Moji milí bookholíci mě moc dobře znají a ví, že miluju příběhy z druhé světové války, ale Hana mi dala víc než jen prožitek příběhu.


Píše se rok 1954 a ocitáme se ve Valšské Meziříčí a  se setkáváme s naší zlobivou a neposlušnou Mirou a s její rodinou. Naše neposlušná Mira neposlechne její maminku, která jí v zimě zakáže jít k řece ale Mira jí stejně neposlechne. Za trest na narozeniny její Maminky Rose si nesměla vzít sladký vanilkový věneček.

Maminka Rose má sestru jemnénem Hana a všichni jí říkají bláznivka, vždy nosila jen černé oblečení a šátek na hlavě, vždycky měla u sebe kus suchého chleba a její tělo bylo furt bez duše. Každý se jí vyhýbal a nechtěl sní nikdo mít nic společného.  Jediné co jí zůstalo byla její  sestra. 

Bohužel přijde epidemie s názvem Tiffus a Miře odejde celá její rodina do nebe a zůstane jí jen podivná teta Hana. Během společného žití, Mira nechápe proč se její teta chová tak podivně a dokonce spálila i její oblíbené pruhované pižamo co jí darovala její maminka. 

Časem však Mira pochopí proč teta Hana v jejím věku má tak bílé řídké vlasy, je vyhublá a furt u sebe nosí kus chleba .....

así mi teď neuvěříte ale připsaní tehlé recenze mě zase bolí srdce, bolí mi srdce za Hanu i za Miru. Moje slzi mě zase pálí na mém odřeném nose.

Jsem ráda, že se ke mě Hana dostala a teď vím, že se k tého knize budu vždy vracet, tato kniha by se měla dostat na seznam poviné četbě. Zanechala ve mě tolik pocitů.

Nedávno mi Jakub z bookcalling napsal zda nechci jít na jeho bookclub, samozřejmě, že jsem hned souhlasila, protože mě Hana furt táhla a konečně jsem měla důvod si jí přečíst a nelituji! Spitovatelka Alena Mornštajnová je skvělý člověk, vůbec jsme jí nemuseli pokládat otázky na nám je bez jakýkoliv dotazů odpověděla. Její proslov vě me vytvářel pocit uspokojení a usmév na tváři. Číslo 27 má ve mě ještě větší význam. Děkuji, že jsem měla možnost se Alenou potkat byla to moje první česka spisovatelka, kterou jsem četla. 
You Might Also Like

8 komentářů

 1. Keď som túto knižku videla na fotkách, vždy som sa pri nej musela pozastaviť a niečo ma k nej ťahalo. Vďaka tebe už viem čo :). Znie to prekrásne, smutne... Rozhodne si ju musím prečítať.
  Skvelá recenzia!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to je hezky jak jsi to napsala, překrásné a smutné <3 Doufám, že se ti to bude líbit ! Děkuji moc! Vážím si toho :)

   Vymazat
 2. Jsem moc ráda, že jsem tě na této akci mohla poznat, jsi skvělá! :-)
  Hana byla kniha, která mi zlomila srdce a jsem si jistá, že na ni nikdy nezapomenu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem zase naopak ráda, že jsem poznala tebe <3 Někdy dáme kafčo ! Co nám Hana zanechala to budeme mít na furt :)

   Vymazat
 3. Krása! Hanu si musím niekedy prečítať! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Jee ty jsi tak miloučká! Hrozně pěkně se tě poslouchá.. Knížka mě natolik zaujala, že už vím co si přát k narozeninám :)♥!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to je od tebe krásný! <3 Tak doufám, že jí najdeš u dortu a bude se ti líbit <3 :) Měj se krásně!

   Vymazat

Děkuji, za přečtení mého článku.